Добре дошли в страницата, посветена на нашето пътешествие и по-голямото ни "защо"!

Медийни участия и публикации:

Здравейте, ние сме Ирина и Петър!

 

Благодарим за Вашето любопитство да научите повече за нашето неравно, но удовретворяващо пътешествие през последните 15 г.!

Водени от дългогодишното ни лично търсене да преодолеем повсеместното усещане за посредственост и оскъдица около нас, правим всичко, което е по силите ни в България да има повече качество, красота и съвършенство.

Пътешествието ни беше смиряващо за нас  и по-долу ще видите крайъгълните камъни дотук. Споделяме го с надеждата, че ще вдъхнови повече обикновени хора като нас да се стремят към изключителното и по пътя да намерят сили да свършат обикновените неща – това движи всички ни напред! Дълбоко вярваме, че това е и призивът на нашето време.

Така, че добре сте дошли в нашия свят! Вземете си чаша кафе, настанете се удобно и се насладете на пътешествието!

Крайъгълните камъни в нашето пътешествие

1

Копнеж за повече красота

И двамата от съвсем рано винаги сме търсели как да преодолеем всеобхващащото усещане за посредственост, оскъдица и царуващия жертвен манталитет, че нищо не зависи от нас и нищо не може да се промени в България.

Този стремеж ни накара да копнеем да видим около нас повече красота, особено предвид факта, че по нашите земи я е имало в изобилие векове наред. Мечтаем си да има повече хора, които се възприемат не като жертви, а като създатели на собствения си живот, и вярват, че могат да променят реалността за по-добро.

Тези снимки от изложбата “Снимки от София” на Темелко Темелков за нас разкриват посредствеността и манталитета на оскъдица и цялостната липса на визия в България в момента. Публикувани са със специалното разрешение на автора.

Качество, красота и съвършенство в България има от векове и това е нашето вдъхновение. Сградата на снимката е Етнографският музей в Пловдив - най-старият град в Европа (населяван без прекъсване от 6000 г. пр. Хр.), един от шестте най-стари града в света.

Снимка: Dennis Jarvis, WikiCommons

2

Осъзнато започнахме да подкрепяме бизнеса да докосва живота на хората

От създаването на нашата компания DreamersDo (името означава мечтателите действат и превръщат визията си в реалност) през 2006 г. всичко описано дотук се превърна в осъзнато търсене. То е в сърцевината на това, което правим – да подкрепяме изпълнителни директори и собственици на компании със своите продукти и услуги да докоснат живота на хората и да променят цялостната среда за по-добро. В рамките на години, а не десетилетия. 

В началото това звучеше като доста налудничава и дори плашеща мисъл. Но видяхме, че нещата се случват, мечтите се сбъдват и продължихме. Това се оказа пътешествие и за нас – към личностното ни израстване. С нашите клиенти започнахме да вярваме, че заедно можем да създадем реалността, за която мечтаем. 

Сред нашите клиенти са изпълнителните директори на:

Подкрепяме изпълнителните директори да превръщат своята визия в реалност и постигат устойчив печеливш ръст, допринасяйки за милиони българи

Дълбоко вярваме, че бизнесът е най-голямата сила за добро в света. Така, че винаги осъзнато избираме да партнираме с изпълнителни директори, които се стремят да превърнат визията си в реалност и със своите продукти и услуги да увеличават качеството на живота на хората и стъпка по стъпка – и на цялата среда в България.

От 2006 г. имаме доказани резултати в едни от най-големите проекти за организационна трансформация на бизнеса, водени от изпълнителния директор, на стойност над 250 000 евро, които в някои случаи са довели до ръст на печалбата на клиентите ни до 6 пъти. Имаме богат опит с изпълнителни директори на компании, които са лидери в разнообразни индустрии и са с приходи между 7 милиона и 400 милиона лева и от 20 до 2500 служителя, даващи стойност на милиони българи.

Последните 15 г. сме били неотклонно фокусирани и с грижа сме партнирали с нашите клиенти – изпълнителни директори в посрещането на настоящите им предизвикателства и изграждането на устойчив печеливш ръст, дори в криза. Всичко това произтича от дълбоката ни убеденост, че управителите са реалните двигатели на икономиката.

Ето някои визии, които сме подкрепили да се превърнат в реалност – те целят да подобрят следното:

Да променят живота на хората чрез спорта, извън и на терена, с adidas - глобална компания с мисия да бъде най-добрият спортен бранд в света. 

Финансовата култура – българите да станат по-отговорни в управлението на парите и дълговете си с EOS  – световен лидер в събирането на вземания.

Водна инфраструктура от ново поколение в България - с представителството на немската ACO Building Elements, световен лидер в решенията за водна инфраструктура.

Културата на хранене и качествени образователни програми за забавление – с 24 Kitchen и поредицата “Explore Bulgaria” на Nat Geo с американската компания FOX International Channels.

Цялостното качество и надеждност на мобилността и качеството на живота у нас - с Balkanstar (днес Silver Star), дългогодишен вносител на емблематични марки като Mercedes Benz.

Постепенно се уверихме, че световната класа е възможна и в България

 

През 2010 г. работата ни с "ЕОС Матрикс“ беше призната като "бенчмарк на планетата“ за подхода отвътре-навън, приложен от изпълнителния директор, за да използва финансовата криза през 2008-2009 г. да изгради с екипа организационна устойчивост, да посрещнат предизвикателствата, да постигнат целите си и да поставят солиден фундамент за устойчив печеливш ръст в следващите 10 г.

Признанието дойде от базираната в Германия консултантска компания "Frank Bresser Consulting“, която избра най-добрите практики на 23 организации на планетата, сред които  НАСА (САЩ), SAP (Германия), Би Би Си (Великобритания), хотел "Рамада“ (Коста Рика), UNIQA (Сърбия), Nordea Bank (Естония), T-Mobile (Европа) и други. Така на четвъртата година от нашето пътешествие за първи път започнахме да вярваме, че идеите ни не са толкова "луди" и че услугите на световно ниво са възможни и в България.

От 2010 г. насам фино настройваме принципите за устойчив ръст, които са в основата на тази добра практика, като непрекъснато  добавяме най-напредничави организационни и човешки технологии.

Турбуленцията е време за майсторство

 

От 15-годишния ни опит и задълбочена работа в големи и малки компании научихме, че турбулентните времена са най-благодатната почва за дързък бизнес растеж и за това изпълнителният директор да изгради майсторство.

В настоящата здравна, икономическа и психологическа криза всеки управител е нужно да направи избор – да се свие или да превърне ежедневните предизвикателства във възможности и ежедневно майсторство, да създаде незабравимо преживяване на своите клиенти и да постигне бизнес ръст отвъд очакванията. И да намери начин да напредва не въпреки предизвикателствата, а заради тях.

Вярваме, че е време да спрем с "обичайното правене на бизнес“ и да създадем магнетична визия, която да изстреля и бизнесите, и икономиката ни напред.

Пет от клиентите ни – в Топ 10 на "Мениджър на годината"

 

Пет от нашите клиенти изпълнителни директори се наредиха в Топ 10 – финалистите в престижния конкурс за управители в България "Мениджър на годината". Той е организиран от сп. "Мениджър" и консултантската компания "Делойт“ и кандидатите е нужно да отговарят на множество стриктни критерии.
Тези наши клиенти ни вдъхновиха да повярваме, че, когато изпълнителният директор има куража да се изправи лице в лице с предизвикателствата, всичко израства - той или тя като лидер, техните екипи, клиенти и с това и ръстът на бизнеса им.

“Мениджърите 2020” - програма за бъдещето на мениджмънта

 

През 2010 г. се оказахме първите, които повдигат разговора за бъдещето на мениджмънта със статията "Мениджърите 2020“ в сп. "Мениджър“.

Визионерската програма, която очертахме в нея, вдъхнови едногодишна поредица в списанието – над 21 изпълнителни директори и глобални мислители в сферата на мениджмънта споделиха своята визия за бъдещето на мениджмънта. Сред тях бяха футуристът и бизнесмен Алвин Тофлър и Джийни Дък, водещ световен експерт по управление на промяната и бивш вицепрезидент на Бостънската консултантска група.

Дръзката ни визия за България – хъб за лидери от световна класа

 

През 2013 г. споделихме дръзката ни визия България да се превърне в хъб за лидери от световна класа, които със своите продукти и услуги добавят стойност и правят света по-добър. Това стана в интервю за корицата на Coaching at Work - най-авторитетното списание в коучинг индустрията, което се публикува във Великобритания и е уважавано в цял свят.

Интервюто бе озаглавено "Сътворявайки България". Поканата за него дойде съвсем неочаквано, след като научихме по трудния начин, че голямата промяна се случва, когато започнем да правим с любов малките стъпки.

Ментори, които разшириха кръгозора ни

Стремежът ни да служим по възможно най-добрия начин на изпълнителните директори и собствениците на бизнеси е това, което ни отведе до над 10 учителя и ментора из целия свят. Имахме късмета да попаднем на едни от най-брилянтните бизнес практици на планетата в превръщането на визията и стратегията в целеустремена реализация. Научихме, че големите мечти са абсолютно невъзможни без ментори, които да ни разширят кръгозора и да провокират начина ни на мислене. Ето някои от тях:

Джудит Глейзър

Джудит Глейзър е коуч на изпълнителни директори, която е работила над 20 г. с Анджела Арендс, бивш изпълнителен директор на британската модна къща Burberry и вицепрезидент за магазините на Apple, където управлява 2/3 от служителите (67,000), постига нечувано задържане на персонала  от 89% (при средно в ритейл индустрията около 20%) и докато беше на поста Apple стана първата компания в света с трилион долара пазарана капитализация.

Тя е работила и с управители на много от Fortune 500 компании. Тя е сред топ 10 консултанта в класацията Excellence Top 100 Consultants и е създател на Разговорната интелигентност®. През 2016 г. Ирина бе поканена в нейния "екип мечта“ от 30 фасилитатора за разпространeнието на Разговорната интелигентност по света.

Питър Сенге

Питър Сенге е наричан "Стратегът на века“. Той е водещият авторитет в развитието на учещата се организация и една от книгите му е "Петата дисциплина“, която в. "Файненшъл таймс" нареди сред петте най-влиятелни мениджмънт книги на всички времена.

С него имахме удоволствието да учим и да се срещнем лично по време на обучение за лидери на промяната от целия свят, което се проведе в Масачузетския технологичен институт (MIT) в Бостън през 2014 г.

Стивън Кови

Стивън Кови е наш вдъхновител и световноизвестен автор, лектор и практик в сферата на личното и организационното лидерство и управлението. Той е в класацията на 25-те най-влиятелни хора в САЩ на сп. "Тайм“. С личната му благословия Ирина преведе на български "Осмият навик: От ефективност към съвършенство" - наръчникът на всеки мениджър за управление в 21-ви век.

Ото Шармър

Имаме удоволствието да учим и да прилагаме в български условия моделите за трансформация на Ото Шармър от 2007 г. насам. Неговата експертиза е в т.нар. "пробивни иновации“ на ниво бизнес, но и цялостно общество. Фокусът му е да подготвя лидери на промяната как да водят трансформация навсякъде по света. Милиардерът сър Ричард Брансън също лично е учил от него.

3

Положихме фундамента на професионалния коучинг в България

В България, където в недалечното минало свободата на словото и мисълта водеха до наказания или до затвор, помогнахме за полагането на фундамента на професионалния коучинг от нулата. Коучингът е професия, която подкрепя хората да постигат своите лични и професионални цели като сами намират решенията си, допитвайки се до своята мъдрост, като коучът присъства, слуша и задава прецизни въпроси. За нас практикуването на тази професия е като "ходене по свещена земя", затова трябва да е на ниво. И в същото време коучингът е като Интернет - той вече прониква във всички сфери и дейности, защото естествено хората в цял свят все повече искат да изразят гласа си, а не само да им се казва какво да правят и те да го изпълняват.

Затова и приехме въвеждането ѝ в България като лична мисия. А визията ни беше да поставим основите на професионалния коучинг у нас така, че зараждащата се професия един ден да достигне световно ниво и капацитет да доставя истинска добавена стойност на бизнеса, здравеопазването, образованието, семействата и да подкрепя цялостния просперитет на България в следващите 20-30 г.

По пътя открихме, че обикновените хора могат да пре-създават реалността

Без да сме имали каквото и да било намерение, през 2007 г. съосновахме българското представителство на Международната коучинг федерация (ICF) – най-голямата професионална организация, която задава "златния стандарт“ в професионалния коучинг в цял свят. Ако знаехме каква работа ни чака, може би нямаше никога да се заемем.

Четири години по-късно - през 2011 г. в Лас Вегас за нашата пионерска работа и приноса ни за установяването на професионалния коучинг в България и двамата бяхме удостоени с едно от двете най-високи признания в световната коучинг индустрия - Наградата на президента на Международната коучинг федерация, и бяхме нейните първи неанглоезични носители.

Сега звучи голямо и лъскаво, но с години слушахме цинизма и подигравките, че сме "мечтатели“. Много ни беше страх да вървим по това нависоко опънато въже. За 6-те години на доброволно даряване на време и усилия, за да поставим фундамента на професията в България, на няколко пъти замалко да фалираме.
Но визията ни за ефекта за България от това да има професионален коучинг у нас ни даваше сила и ни вдъхновяваше за продължим. Струваше си всичко.

Съвпадение или не, Годишната конференция на ICF в Лас Вегас през 2011 г., на която ни връчиха Наградата, се проведе под наслова "Играейки по ръба“. Това така силно резонираше с нашето пътешествие по въвеждането на коучинга, че плакахме този ден.

 

Впоследствие три от инцииативите ни в ICF Bulgaria се оказаха пионерски за цял свят. И в една от тях - Майсторските класове, успяхме да привлечем едни от най-големите имена в глобалната коучинг индустрия, за да ни помогнат да поставим летвата за професионалния коучинг у нас високо – на световно ниво.

Днес в България има над 700 професионални коуча (от общо 2 през 2006 г. в България), които са сертифицирани и се стремят да работят спрямо най-високите световни стандарти.

 

Най-големият ни урок от цялото това смиряващо пътешествие беше прекрасно обобщен от сър Кен Робинсън, който говори на сцената след нас и цитира част от изказването на Петър:

“Наистина много ми хареса това, което Петър от България каза – че възможността да трансформираме света, ако мога да го перифразирам, е у всеки от нас. Светът не е даденост.


Смятам, че е фундаментално важно да създаваме света, в който живеем. И ние можем да го пре-създаваме, ако изберем това.“

 

4

С денталните лекари за по-щастливи хора в най-тъжната страна в Европейския съюз

Знаехте ли, че България е най-тъжната и най-циничната страна във всички статистики на Европейския съюз?

Не гледаме на зъболекарите като “правачи на зъби”

Според нас, създавайки повече здрави и красиви усмивки, всъщност денталните лекари докосват хората на много дълбоко човешко ниво и тихо служат като катализатор на лична трасформация, от която хората излизат по-здрави, уверени и щастливи.

Не се сещаме за друга такава професия, която има мощта да направи това в национален мащаб и то на такова лично ниво. А в България  – най-тъжната и цинична страна във всички статистики на Евросъюза, имаме крещяща нужда от това.

Първи систематични практически курсове и работилници за устойчиво управление на денталната практика

През 2018 г. започнахме нашите практически курсове за устойчиво управление на денталната практика, а през 2019 г. съвместно с в. "Стоматологичен свят“ – поредицата работилници за зъболекари.
Те се разпространиха и се превърнаха в основен ресурс за собствениците на дентални практики в България.

Благодарни сме, че собственици на малки кабинети и едни от водещите дентални клиники от цялата страна ни се довериха да ги подкрепим да започнат да създават незабравимо преживяване за своите пациенти и да балансират това с устойчив ръст на приходите и печалбата.

 Проф. д-р Уик Алекзандър, наричан "легенда в ортодонтията“, лично препоръча практическия ни курс за устойчиво управление

През 2018 г. преди старта на практическия ни курс проф. д-р Уик Алекзандър – "легендата на ортодонтията“ и световноизвестен с дългосрочната стабилност на ортодонтските лечения с Дисциплината Алекзандър, с когото се познаваме от години, направи лично видео послание до денталните лекари и препоръка за емблематичния ни практически курс за устойчиво управление на денталната практика! Бяхме трогнати и докоснати от дълбочината на посланието му, което и Вие можете да видите по-долу.

 

От 2003 г. насам д-р Алекзандър винаги е бил източник на голямо вдъхновение с неговия стремеж към съвършество и устойчивост и до днес се стремим да прилагаме начина му на мислене в работата и в живота си.

 

"Доброто е враг на съвършеното."

Джим Колинс

Денталната медицина в България на гребена на нова вълна

Пред следващото предизвикателство

 

Благодарение на дългогодишни усилия на много хора в денталното съсловие, включително на щедрото споделяне на опит от световноизвестни клиницисти на София Дентал Мийтинг, на конкурса "Усмивка на годината“, както и на бързото развитие на денталната медицина и технологиите, все повече български зъболекари се стремят към постоянно усъвършенстване и имат стремеж към новото.

Много от собствениците на практики са направили сериозни инвестиции във висококачествени клиничи обучения по света, най-съвременно оборудване и модерни помещения и се грижат да обслужват пациентите си на ниво, което беше немислимо преди. Така, че клиничният стълб е развит, стои все по-стабилно и подкрепя бъдещото развитие на денталните практики в България.

Естествено това води до следващото предизвикателство в еволюцията им – как да поддържат постоянно ниво на клиничните резултати (особено при по-големи екипи) и да подсигурят здравословна печалба, която да позволи по-нататъшното им устойчиво развитие.

Собствениците на дентални практики постоянно ни повтарят, че са напълно неподготвени за това. Тоест стълбът на устойчивото управление напълно липсва.

Дентални услуги на световно ниво

 

Затова започнахме да повдигаме разговора за силата на устойчивото управление на денталната практика. Под това ние разбираме управление, което систематично съчетава устойчиви клинични резултати, незабравимо преживяване за пациентите във всяка точка на контакт и здравословни приходи и печалба.

Ако собствениците на практики развият и стълба на устойчивото управление в следващите 10 години,  според нас денталните практики в България имат пълния потенциал да започнат да предоставят дентални услуги на световно ниво.

Така България може да стане известна не само с киселото мляко, олимпийските си шампиони и ИТ услуги от световна класа, но и с дентални услуги на световно ниво. И по-важното е, че ще има още по-удовлетворени зъболекари и повече здрави, уверени и щастливи хора с красиви усмивки.

Отварянето на прозореца за подобна възможност е рядкост. Ако собствениците на дентални практики решат да се възползват от него, това може да промени траекторията на денталната медицина в България и да я издигне на следващото по-високо ниво и да докосне по качествено различен начин живота на милиони българи.

За първи път повдигнахме темата за силата на устойчивото управление на денталната практика

Повдигнахме темата за силата на устойчивото управление на денталната практика, което стана за първи път в историята на денталното съсловие, на следните събития:

На 11-тия форум София Дентал Миийтинг през септември 2018 г.

Като част от журито в престижния конкурс "Дентален мениджър на годината - АДМИРА“ през 2018 г.

На годишния Конгрес на Българския зъболекарски съюз през юни 2019 г.

Какъв би бил ефектът за пациентите и за България, ако повече собственици на дентални практики ги управляват устойчиво?

 

Вижте какво споделят собственици  на денталин практики.

5

DreamersDo Академия за устойчиви дентални практики

COVID беше изненадващ, но отрезвяващ "стрес тест“ за устойчивостта на денталните практики в България. Той разкри липсата на финансова и организационна стабилност и на екипна и психологическа устойчивост в денталните кабинети и клиники у нас.

Накратко, пандемията завари собствениците на дентални практики неподготвени да управляват успешно в недпредвидима среда.

Затова през 2020 г. създадохме DreamersDo Академията за устойчиви дентални практики, за да подкрепим собствениците с цялостен пъзел от решения с цел да подсигурят стабилността на своите практики и устойчивостта на клиничните и финансовите резултати в турбулентна икономика.

Част от този пъзел са най-напредничавите ни практически курсове за устойчиво управление на денталната практика и за увеличаване приема на лечения, както и онлайн работилниците за ценообразуване, възнаграждения на служителите, финанси, юридическа защита на леченията и маркетинг и въвличане на екипа, адекватни на 21 век.

Десетки дентални кабинети и клиники от цяла България се довериха и започнаха да градят фундамент за устойчива дентална практика за години напред - като правят уверени стъпки в предоставянето на незабравимо преживяване на пациентите и го балансират с устойчиво растящи приходи и печалба.

6

Създаваме и DreamersDo дигитални продукти за житейско майсторство

 

Мисията DreamersDo дигитални продукти за житейско майсторство е да допринесе повече хора, 
които са жадни постоянно да се усъвършенстват, 
да използват предизвикателствата и възможностите по своя път, за да израстват като хора и професионалисти и да живеят живота на своите мечти.

Вижте повече

Индивидуалните ни пътища преди да обединим силите си в DreamersDo

Петър Горялов

 

Петър е ръководил пионерски ИТ проекти по въвеждането на иновативни технологии за българския пазар в продължение на 8 последователни години.

Заемал е ръководни позиции в ИТ компании като HP, Compaq и ACT Soft (един от първите дистрибутори на Microsoft в България).

Първо в ACT Soft е отговарял за изграждането на първия OEM канал на Microsoft през 1998 г. По-късно в Compaq от страна на компанията е ръководил сливането на българския пазар с Hewlett Packard Bulgaria, което беше част от световното сливане на двете компании - най-голямото в световната ИТ индустрия по онова време.

Като търговски мениджър в HP е развивал пазара на HP Intel сървъри, а като управляващ партньорската мрежа на HP е отговарял за продажбите на компанията през партньори за България. През 2004 г. в Канкун, Мексико, е награден лично от Карли Фиорина, тогавашен изпълнителен директор на HP, с The Best of the Best Excellence Award за своето “лидерство и значим принос към компанията”. Завършил е “Индустриален мениджмънт“ в Техническия университет-София.

Ирина Горялова

 

Ирина има богат 10-годишен опит с политически, военни и бизнес лидери в ключови точки на комуникационния процес – от задълбочената подготовка до публичната комуникация на посланията им.

От 1999 г. е Дипломатически кореспондент и е отразявала външната политика на България в разгара на подготовката за присъединяването към ЕС и НАТО. Ирина е интервюирала десетки политици, дипломати и високопоставени личности от Европейския съюз и САЩ, сред които сенатор Джон Макейн, бивш кандидат за президент на САЩ, и Стив Форбс, собственик и главен редактор на сп. Forbes.

През 2005 г. като управител на британската комуникационна компания Cook Communications Ирина установява офиса ѝ и ръководи връзките с обществеността за България на големи компании като Rolls-Royce, Finmeccanica, Alenia Aeronautica, Saab и други в мултимилионни търгове в отбраната, включително придобиването на изстребители за българските ВВС.

Има магистратура по журналистика със специалност “Международни отношения“ и “Телевизионна журналистика“ от Софийския университет. Специализирала е в London School of PR и журналистика в Bradley University, USA.